Якты шәхес: музыкант һәм педагог Ирина Николаевна Маряхина вафат булды

2024 елның 16 апреле, сишәмбе

Ветераннар халык хорына нигез салучы озак авырудан соң вафат була. Ул бөтен гомерен музыкага, җырлауга һәм укучыларга багышлый.

1970 елда Минзәлә педагогия училищесын тәмамлап, Казан педагогия институтының музыка факультетына укырга керә. Укудан соң музыка мәктәбендә фортепиано классында укыта. 1981 елдан музыка мәктәбе директоры булып эшли, шул ук елда РДКда ветераннар хорын оештыра. Ирина Николаевна аларны тыңлый, ишетә белә, һәрберсенә якынлаша. Репетицияләрдә һәрвакыт җылы, дустанә атмосфера хөкем сөрә, очрашулар бер мизгел кебек оча.
1993-1998 елларда 2 нче урта гомуми белем бирү мәктәбендә музыка укыта, ул балаларга музыкага булган мәхәббәтен җиткерергә, аларга вокал сәнгатенең нечкәлекләрен тоярга мөмкинлек бирергә омтыла.
2012 елдан 2015 елга кадәр шәһәр читендәге «Кояшлы»балалар лагеры начальнигы булып эшли.
Хәтта пенсиягә чыккач та, Ирина Николаевна актив булып кала. Район мәдәният сараенда «Звездочки» вокаль студиясен оештыра , анда балалар үзләренең иҗади сәләтләрен үстерә ала.
Ирина Николаевна Маряхина юмарт сәләтле, сайлаган юлына тугры, аралашуда бик җиңел һәм якты, теләсә нинди атмосферада ачык һәм нечкә күңелле кеше булган . Аның тавышы һәрвакыт якыннары, дуслары, хезмәттәшләре һәм укучылары хәтерендә яңгыраячак.
Туганнарының һәм якыннарының авыр кайгысын уртаклашабыз.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: