Күңел җылым шигырь юлларымда

2017 елның 15 апреле, шимбә

Шушы максаттан кунак­ка башка районнардан як­ташлар, шулай ук җирле шагыйрьләр, аларның ту­ганнары һәм шагыйрь-авыл­дашларын тыңларга авылда яшәүчеләр чакырылган иде. Кичәне авыл китапханәсе мөдире Илүзә Солтанга­лиева алып барды. Үзенең презентацияләрендә, ин­терактив тактада, шулай ук якташлары Түбән Кама шәһәреннән Фирдәүс Шәйхразиев, күптән инде башка районда яшәүче, әмма ял һәм бәйрәм көннәрендә авылга кайтырга теләсә нин­ди мөмкинлекне кулдан ыч­кындырмаган Мөслимнән Гөлназ Мирзасалихова чы­гышларын зур игътибар белән тыңладылар. Залда утыру­чы кешеләргә Әтрәкледән киткәч, аларның язмышлары ничек булганын, ни белән шөгыльләнүләрен, гаилә хәлләрен, статусларын белү кызык иде. Залда Фирдәүснең хатыны һәм кызы Гөлназ, аның кызы – йөзү буенча республи­ка спартакиадасы призеры – Эльвина бар иде. Бу читтә яшәгән авылдашларның оч­рашуы булды. Шуңа күрә зал­да атмосфера бик җылы иде. Гөлназны бүгенге көнгә кадәр туган ягында җырчы, сәхнәне бизи торган артист дип атый­лар. Ул мәктәп скәмиясеннән үк авылда үтә торган чаралар­да актив катнашучы иде, ул мәдәният сараенда эшләүче сәнгать җитәкчесе Роза апага рәхмәтле. Монда аның артист­лык һәм оештыру сәләтләре тәрбияләнгән, ул талантлы укытучы булырга ярдәм иткән, шулай ук иҗатка тарту көче барлыкка килгән. Гөлназ Мир­засалихова беренчеләрдән булып шигырьләр җыентыгы чыгарды. Бүгенге көндә ул үзен иң бәхетле кеше итеп саный. Ә кадетлар мәктәбендә татар теле һәм әдәбияты укытучысы булып эшләүче Гүзәл Хамматова укытучылык эше белән иҗат эшчәнлеген бергә алып бару турында сөйләде, юкка гына аның иҗат җимешләре һәм укучыларының шигырьләре республика конкурсында җиңмиләр, алар Казанда чык­кан шигырьләр җыентыгына керделәр. Ул «Минзәлә» га­зетасы, “Сибелә чәчәк” әдәби иҗат берләшмәсе оештырган конкурсларда актив катна­ша. Гүзәлнең чыгышын ка­рарга аның 78 яшьлек әнисе Миңлехәят Фазлыева килгән иде. Әтрәкленең талантлы кызы, районның мәдәни тор­мышында актив катнашучы Нәзилә Нуруллина үзенең моңлы тавышы белән дан тота. Авылдашлары аның шигырь язуын белсәләр дә, беренче тапкыр ишеттеләр. Бүгенге көндә ул Минзәлә шәһәрендә яши, ире белән ике ул тәрбиялиләр. Әтрәкледә яшәүче Кифая Рәхмәтуллина «Минзәлә» газетасында һәм сайтында чыккан шигырьләре аша таныш. Олы яшьтә булу­ына карамас-тан, ул авыл һәм район чараларын үткәрергә активлык күрсәтә. Мәсәлән, күптән түгел ул районның башка шагыйрьләре белән Яңа Мәлкән авыл клубын­да чыгыш ясады, авыл ансамблендә җырлый. Авыл­да үткән истәлекле вакыйга­лар аның иҗатында чагылыш таба. Ул бәйрәм кунаклары­на яңа шигырләрен тәкъдим итте. Аның күңелләрнең иң тирән җирләренә үтеп керә алырдай шигырьләрен 30 ел элек Әтрәкле килене бул­ган, авыл егете Альбертның тол хатыны, лаеклы кызлар үстергән җирле шагыйрә Гөлгенә Гыйльмуллина укыды. Шигырләрне аның кызы Резе­да Вильданова да яза, хәзер ул Чаллыда яши. Ул әтрәклеләр алдында укылды. Чарада бил­геле бер сәбәпләр аркасын­да катнаша алмаганнарның шигырьләрен (хәзерге көндә балалары тәрбиясендә тору­чы Асия Хәмәтвәлиева, Түбән Камадан Хамиса Хәкимова – апасы Илүзә Солтангалиева, Әлмәт районыннан Гүзәлия Галләмова) Айгөл укыды. Әтрәкледә туган Мөслим рай­онында яшәгән Хәерзаман Саматовның (7 ел элек фани дөнья белән хушлашкан) ту­ган якны сагыну хисе белән сугарылган шигырьләрен сеңлесе Фәүзия апа сакла­ган, алар шулай ук залда яңгырады. Балалар арасын­да башлап шигырь язучылар бар. Айзирә Әхмәтова залда булмаса да, аның ике шигыре яңгырады.

“Сибелә чәчәк” әдәби иҗат берләшмәсе җитәкчесе Наҗия Пучкова:

– Район газетасы үзенең 100 еллык юбилеена атлый, авылларда һәм шәһәрдә күп чаралар оештырыла, әлеге датага бәйле төрле про­ектлар тормышка ашырыла һәм бу бәйрәм дә алар ара­сында лаеклы урынын алыр. Юбилей хөрмәтенә Әтрәкле авылы шагыйрьләренә «ТАТ­МЕДИА» АҖ «Минзәлә» мөхәррият үзәгеннән истә- лекле бүләкләр тапшыра­быз. Әлеге очрашу – сезнең җыентыкны чыгаруга бер адым гына. Алда әле катлаулы эшләр көтә, – диде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: