Барда җыены – Пермьнең үзәк бәйрәме

2015 елның 3 июле, җомга

Быел Минзәлә делегациясе булган Пермь краеның Барда районы – үзенчәлекле төбәк.

Икътисадын, инфраструкту­расын безнеке белән чагыш­тыру килешеп бетмәс. Тирә- ягында урман күп үсә – икъти­садта шуңа күз тотадыр инде. Бирегә нефтьчеләрнең керә башлавын (Лукойл) игътибарга алсаң, үзгәрешләр булачагы­на шик юк. Инде хәзер үк күп төзекләндерү эшләрен алар белән бәйлиләр. Җыенны үткәрүдә дә алар төп спонсор булган. Ә бездә?! Әлегә – Ча­паев исемендәге колхоз (Бар­дада түгел) нефть качалкала­ры белән янәшә генә кибән хәтле ярылган утын өеме (газ кермәгән) һәм урман белән бо­лынлыклар делегация соста­вында барган Мөшеге артист­ларын шаккаттырды.

Барданың тагын бер үзенчәлеге – төзекләндерелгән үзәк паркта Тукай скульптура­сы, яңа эскәмиялар.

Барда җыены – шул ук Сабан­туй инде ул. Татарларның төп туплану урыны булганга, аны 1991 елда ук шулай атый баш­лаганнар. Сабантуй мәйданы да авыл янында гына бик ма­тур җирдә урнашкан. Үзәген ипподром тәшкил итә. Анда да ат чабышлары – бәйрәмнең йөзек кашы. Чабышлар край губернаторы призына да була. Шуңа тантаналы өлештән соң төп трибуналар бездәге кебек бушап калмый, ә ат чабышла­рын көтеп тагын да тыгызлана, утырып түгел, басып карау­чылар күбәя. Оештыручылар быел 30 меңләп кеше бар иде диделәр, 40 меңнән узган ел­лар да булган. Ә бездә күпме? Бу чагыштыру Минзәлә Сабан­туен түбәнәйтү түгел. Бездә беркөнне дистәләгән район, авылларда бәйрәмнәр үткәч, халык үзенә ошаганын сайлый ала.

Биредә авыл җирлекләре делегацияләренең мәйдан буйлап үтү традициясе сак- ланып калган әле. Җыенга дини рух биреп, руханиларның үтүе көчле тәэсир калды­ра. Мәктәпләрдә бездәге ке­бек рус телендә укытсалар да, бәйрәмне нигездә татар телендә алып бардылар.

Халык шулай күп булганда көрәшнең үз мәйданы, уеннар һәм фольклор аерым урыннар­да булуы үз-үзен аклыйдыр. Аларның һәрберсе утыргыч­лар белән җиһазландырылган. Безнең үзәк мәйдан тулы бул­сын, җырчылар зинһарлап тыңлаучы чакырмасын, көрәшне күбрәк кеше кара­сын өчен, булдыра алганча бөтен уеннарны төп мәйданга кертергә һәм чиратлашты­рып алып барырга вакыт җиткәндер. Менә дигән та­машачылар урыннарының буш торуы күңелле күренеш түгел бит инде. Төрле уен­нарны оештыручыларның да җаваплылыгы күтәрелер иде.

Быелгы бәйрәмне үткәрергә Минзәлә делегациясе соста­вында “Мөшеге чишмәләре” ансамбленең баруы Татарстан делегациясенең дәрәҗәсен бер башка күтәрде.

Юлда чыгыш ясаганда да табигый дәрт бөркелеп торды үзләреннән. Алар тирәсендә йөргән һәркем юл кыенлыкла­рын сизмәгәндер дип уйлыйм.

Гомумән, безнең мәйдан бизәлү буенча башкортлардан бераз кайтыш булса да (алар­га фәкать 100 чакрым, техник персонал да безнекеннән алда килү генә түгел, бермә-бер күп иде) халык белән аралашуда безнекеләргә тиңнәр булма­ды. “Татар өен” дә карадылар, төрле эшләнмәләр дә сатып ал­дылар, утырып ял да иттеләр, бик теләп чәкчәкне татып кара­гач, “кое” суын да эчтеләр.

Якташлар (Минзәлә) да та­былды. Күптән кайтмаганнар­га соңгы елларда Минзәләнең уңай якка нинди үзгәрешләр кичерүен сөйләгәч, кунакка җыендылар. Бу заманда 400 чакрым ерак түгел кебек. Әмма кайта башласаң... Бардага ба­ручылар үзләре генә белә юл мәшәкатьләрен.

Быел да район башлы­гы Айдар Салахов һәм аның урынбасары Фәис Вагыйзов җитәкләгән һәм составын­да мәдәният хезмәткәрләре, үзешчәннәр, көрәшчеләр булган делегация үз миссия­сен лаеклы үтәп кайтты. Юл­лар дигәннән, драма театры, “Юность”, АТП дан җибәрелгән шоферлар һәм автомашиналар бу миссияне үтәүдә үзләреннән лаеклы өлеш кертүләрен билгеләп үтү дөрес булыр.

Илдус ШАҺИЕВ

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: