Минзәлә районы хәрби хезмәткә чакыру комиссиясенең чираттагы утырышы узды

2021 елның 24 сентябре, җомга

Чираттагы чакырылышны оештыруга кагылышлы сораулар күп булды, биремне уңышлы үтәү өчен хәл итү юллары билгеләнде. Моннан тыш, бу юлы хәрби хезмәткә чакырылудан качып йөрүче гражданнар мәсьәләсе дә кискенләштерелде.

2021 елның 24 сентябрендә чираттагы чакырылыш башлану уңаеннан Татарстан Республикасы Минзәлә муниципаль районы хәрби хезмәткә чакыру комиссиясенең чираттагы утырышы булды. Яшьләрне гаскәрләргә җибәрү эшен оештыруда да, аерым алганда, хәрби хезмәткә чакырылучыларның һәркайсы өчен шәхси әһәмияткә ия булган мөһим мәсьәләләр тикшерелде.

Утырыш чакырылышны оештыруга һәм безнең дәүләтнең оборонага сәләтлелегенә зур өлеш керткән якташларыбызны бүләкләү мизгелләреннән башланды. Моның өчен махсус килгән Татарстан Республикасы контракт буенча хәрби хезмәткә гражданнарны сайлап алу пункты башлыгы вазыйфаларын вакытлыча башкаручы капитан Сафиуллин Р. Р.:

– РФ оборона министры исеменнән «хезмәт батырлыгы өчен» медале белән армия генералы С. К. Шойгу-призыв бүлеге начальнигы И. И. Каюмов бүләкләнде.;

-генерал-майор Погодин С. Н.Татарстан Республикасы хәрби комиссарының рәхмәт хаты белән хәрби хезмәткә чакыру комиссиясе рәисе Бикеева Н.Г. бүләкләнде.;

-шефлыкка алынган корабль командиры, диңгезче-черноморцев исеменнән "Минзәлә АТП" ҖЧҖ директоры Кәримов Р. Г.

Моннан тыш, капитан Сафиуллин Р.Р. чакырылыш комиссиясе әгъзаларын 2021 елда контракт буенча хәрби хезмәткә гражданнар җыю буенча билгеләнгән заданиенең уңышлы үтәлеше белән котлады һәм ел саен өзеклекләрсез үтәүдә районыбызның мөһим ролен һәм зур өлеш кертүен билгеләп үтте.

Бу чакырылышка безнең район өчен билгеләнгән бирем 31 кеше тәшкил итә. Безнең районнан хәрби хезмәткә чакырылучыларның күбесе хәрби хезмәт үтү өчен Кара диңгез флотына, шефлыкка алынган «Бора» хәрби-патриотик корабына юнәлтеләчәк. Автомәктәптә укыган һәм «В, С» категорияле машина йөртүчеләр таныклыклары алган 5 кеше алган белгечлек буенча хәрби хезмәт үтү өчен җибәреләчәк. Парашют әзерлек буенча узган укулар ВДВ өлешендә җибәреләчәк. География Россиянең барлык төбәкләре тарафыннан тәкъдим ителгән, Үзәк хәрби округта урнашкан хәрби частьләргә өстенлек биреләчәк.

Егетләребезнең РФ Оборона министрлыгының алдынгы югары уку йортларына керүенең яхшы нәтиҗәләрен билгеләп үтәсе килә, моннан тыш, быел бер кыз керү сынаулары узып, Санкт - Петербург медицина академиясенә укырга керде. Быел безнең районнан барлыгы 5 кеше килде.

Минзәлә районы хәрби комиссары С. Владимиров:

- Бүгенге көндә чираттагы чакырылыш белән бәйле чараларга килмәүчеләр-10 кеше. Хәзерге вакытта без килмәү сәбәпләрен тикшерәбез, аларның яртысы федераль законнарны бозарга җыенмый һәм аларның закон белән нинди дә булса проблемалар килеп чыкмый, 5 граждан хәрби хезмәткә чакырылудан кача. Бу категория гражданнар белән, гомумән, барысы да аңлашыла, чөнки районда 2013 елдан башлап хәрби исәпкә алу өлкәсендә Россиянең законлы мәнфәгатьләрен яклау буенча район судында һәм район прокуратурасында, Тикшерү комитетында һәм полиция бүлегендә бер үк төрле, төгәл позиция барлыкка килде. Ел башыннан 2 җинаятьче хөкем ителгән, тагын бер материал район судында урнашкан, берничә көн элек армиядән качып йөрүчеләргә карата материал прокуратурага тапшырылган, хәзер алар Тикшерү комитетында шөгыльләнә. Чираттагы чакырылыш нәтиҗәләре буенча тагын 1 кешегә материалны прокуратурага тапшырачакбыз. Барлык биш армиядән качып йөрүчеләрне дә тапшырырга мөмкин булыр иде, тик аларга тормышны сындырасы килми һәм без аларга хәлне төзәтү һәм җинаять җаваплылыгыннан качу, ә алга таба Кораллы Көчләргә чакырылудан качу мөмкинлеген бирәбез, тик җинаять маддәсе буенча хөкем ителгәнлек белән инде. Күрсәтелгән чорда (2013 елдан) барлыгы 20 кеше хөкем ителгән һәм ул елларда армиядән качып йөрүчеләр саны күпкә арткан, әмма өлкән иптәшләренең үрнәге юкка узмаган һәм хәзер армиядән качучылар саны кими бара. Моннан тыш, быел без беренче тапкыр хәрби хезмәт үтәргә җыенмаган хәрби хезмәткә чакырылучы х., 2000 елгы, чакыру комиссиясе карарына карата шикаять белән очраштык. Әлеге призывник юридик ярдәм күрсәтү һәм гражданинның мәнфәгатьләрен яклау өчен квалификацияле юристларны җәлеп итте, ләкин бүгенге көндә ул үзенең эшен район судында раслый алмады, шулай ук ТР Югары суды район суды карарын үзгәрешсез калдырды, чөнки гражданинның РФ Конституциясендә билгеләнгән хокуклары, бурычлары һәм бурычлары бар, ә бу категория гражданнар үз хокуклары турында бик яхшы белә, ә менә вазыйфаларны мөмкин кадәр тизрәк үтәргә тырышалар, дөресен генә әйткәндә, Мин суд залларында алар белән очрашканда, чөнки безнең ветераннар, Бөек Ватан сугышы елларында алар өчен көрәшкәндә, Бөек Җиңү варисларын күз алдына да китермәгәндер һәм без алар өчен бүгенге көндә дә сугышуларын дәвам итәчәкбез. Бәлки, чакырылыштан качып йөрүче гражданнар тулысынча капиталлаша, бәлки аларга оят булыр, ә бәлки аларны шундый гражданнар тәрбияләгән ата-аналарга оят булыр. Тиздән бу тарих тәмамлана һәм без сезне аның нәтиҗәләре турында хәбәр итәрбез.

Утырышта шулай ук безнең район 2021 елның 21 октябрендә хәрби хезмәткә чакырылучыларның хокуклары буенча дәресләрне кабул итәчәк, дип хәбәр ителде. Бу темага лекция белән Татарстан Республикасында Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил С. Х.Сабурская һәм Татарстан Республикасы хәрби комиссары генерал-майор Погодин С. Н. чыгыш ясаячак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: